Klienditeenindus avatud iga päev 9-21 640 6400

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid

Tagasi

Telefon (E-P 9-21):  640 6400
Kohustuslik väli

pühapäev, 27. september 2020

Soundbar – teleriheli võlukepike

Soodsam ja mugavam viis koduse helielamuse parandamiseks kui kodukino


Telerid muutuvad üha kergemaks ja õhemaks ning tootjatel on üha keerulisem paigutada neisse kvaliteetseid kõlareid. Kuigi mõni kõrgema hinnaklassi teler võimaldab edastada heli näiteks ekraani abil, tunnevad heligurmaanid tihti, et helikogemust võiks paremaks muuta.  

Kümme või isegi veel viis aastat tagasi oleks probleem lahendatud suure kodukinosüsteemiga. Nüüd on nii teleritootjad ise kui ka helilahenduste pakkujad mõistnud, et lahendus on luua kompakne ja minimalistlik alternatiiv, mis lubab nautida märksa paremat helikvaliteeti – ribakõlar ehk soundbar. 

Soodsam ja mugavam kui kodukino  
Paljudest kodudest võivad kaduda suured kõlarid, mida on terve tuba täis. Ribakõlarite seas on lahendusi väga erinevale maitsemeelele ja rahakotile. Kõige soodsama ja lihtsama soundbar’i saab kätte paarisaja euroga. Sel juhul tuleb arvestada, et tegemist on võrdlemisi lihtsa kõlariga. See parandab küll teleri kõlaritega võrreldes märgatavalt helipilti, kuid tihti mitte piisavalt, et rahuldada eriti nõudliku melomaani soove.
Neile, kellele kuulamiskogemus ja kinoelamus on väga tähtsad, pakutakse näiteks eemaldatavate akutoitel lisakõlaritega soundbar'e. Väljalülitatult või muusikat kuulates on need seinal või telerilaual asuva kõlari otstes. Et saavutada filmiõhtul parimat kinoelamust, paigutatakse lisakõlarid selja taha. Hiljem kinnitatakse need põhikõlari külge tagasi. Paljud uued soundbar’id toetavad Dolby Atmose ruumilise heli lahendust, mis loob vaid ühte pisikesse kõlarisse kavalalt paigutatud elementide ja nutika helitöötluse abil tõeliselt ruumilise, kuulajat ümbritseva kinoefekti.

Tihti kiputakse arvama, et ribakõlar on lihtsalt vidin, mille abil heli mahlakamaks muuta. Kaugel sellest! Nüüdisaegne soundbar on täisväärtuslik helilahendus, mis mängib väga pädevalt ka muusikat ja teeb silmad ette ka päris headele muusikakeskustele. Tipptasemel targad ribakõlarid on täisväärtuslikud kodukinolahendused ja oskavad mängida muusikat wifi-võrgu kaudu voogedastusteenustest, nagu Spotify või Apple Music, ning loomulikult ka Bluetoothi kaudu nutitelefonist või arvutist.
Valdava osa keskmisesse või kallimasse hinnaklassi kuuluvate ribakõlaritega on kaasas tugevat kodukinoefekti luua aitav ja muusikasse emotsiooni lisav eraldiseisev bassikõlar. Enamasti ühendub see teleri alla paigutatava põhikõlariga juhtmevabalt, piisab vaid toitekaablist. Sellise juhtmevaba bassikõlari võib ruumis paigutada just sobivasse kohta, see ei pea olema tingimata teleri ja põhikõlari juures. Nii on seda võimalik paigutada interjööriga sobivalt.





Kompaktsus on oluline pluss
Soundbar’ide üks olulisi eeliseid klassikalise kodukinosüsteemi ees on, et juhtmeid on märksa vähem. Tavaliselt ongi uudsetel süsteemidel vaid üks juhe, mis ühendab telerit ja kõlarit. Tavapärastel kodukinosüsteemidel on enamasti kõik kõlarid ühendatud ressiiveri ehk neid koondava juhtsüsteemiga eraldi juhtmete abil.
Soundbar ei võta palju ruumi ning sobib suurepäraselt minimalistliku ja skandinaaviapärase disainikeelega, mis muutub üha populaarsemaks. Enamik ribakõlareid on piisavalt madalad, et mahuvad telerilauale paigutades mugavalt otse teleri alla ega ole kuidagi teleril ees. Samas tasub alati üle kontrollida, et soundbar konkreetse teleriga disainilt sobiks ning kuidagi vaadet ei varjaks. Kui teler on paigaldatud seinale, siis sobib seegi. Enamikul soundbar’idel on seinakinnitused, millega saab selle lihtsalt teleri alla või kohale asetada.




Kõlaritootjad on omas elemendis
Soundbar’i valimisel ei tule tingimata lähtuda sellest, millise tootja valmistatud on teler. Helikvaliteeti hinnates tasub vaadata hoopis kogemuste ja traditsioonidega kõlaritootjate poole, nagu näiteks JBL, Harman/Kardon, Denon, Sonos või Bose.
Samas võib teleritootja valmistatud ribakõlari valimisel olla oma pluss. Näiteks lubavad mõned teleritootjad ühendada oma soundbar’i teleriga juhtmevabalt ning tihti on need juhitavad ühelt puldilt. Siiski tasub pidada silmas rusikareeglit, et traditsiooniliste helisüsteemide tootjate kõlarite puhul saab parema helikvaliteedi enamasti soodsamalt.

 

Tihti ei oskagi puudust tunda
 Nii mõnigi inimene, kes kasutab soundbar’i esimest korda, tõdeb, et ei oleks osanud arvata, et see muudab teleri vaatamise kogemust niivõrd märkimisväärselt. Isegi lapsed onjuhtinud vanemate tähelepanu sellele, et multikate vaatamisel tuleks soundbar sisse lülitada!
Oma kõrv on kuningas. Kui ei julge ilma katsetamata teleri helisse investeerida, siis tasub seada sammud sobivasse Euronicsi kauplusesse, kus on kuulamiseks väljas suur hulk soundbar’e. Nii saab kinnitust, et tegemist on investeeringuga, mis äratab teleri heli ellu, võtab vähe ruumi ja jätab rikkumata moodsa minimalistliku koduse interjööri.